Go to top of page

A4: Contributors

The following people have made a valuable contribution of the preparation of this report.

Members of the Management Advisory Committee Whole of Government Sub-Committee

  • Mr Roger Beale (Chair) - Department of the Environment and Heritage
  • Mr Bill Farmer - Department of Immigration and Multicultural and Indigenous Affairs
  • Ms Jane Halton - Department of Health and Ageing
  • Dr Jeff Harmer - Department of Education, Science and Training
  • Mr Ken Matthews - Department of Transport and Regional Services
  • Mr Andrew Podger - Australian Public Service Commission
  • Ms Sue Vardon - Centrelink
  • Dr Ian Watt - Department of Finance and Administration
  • Ms Helen Williams - Department of Communications, Information Technology and the Arts

Members of the Deputies Group

  • Ms Lisa Paul (Chair) - Department of Education, Science and Training
  • Dr Rod Badger - National Office for the Information Economy
  • Mr Howard Bamsey - Australian Greenhouse Office
  • Ms Joanna Davidson - Department of the Prime Minister and Cabinet
  • Mr Martin Dolan - Department of Transport and Regional Services
  • Mr John Grant - National Office for the Information Economy
  • Mr Paul Hickey - Centrelink
  • Mr Ian Kemish - Department of Foreign Affairs and Trade
  • Dr Louise Morauta - Department of Health and Ageing
  • Ms Susan Page - Department of Finance and Administration
  • Mr Jonathan Palmer - Australian Bureau of Statistics
  • Mr John Rimmer - National Office for the Information Economy
  • Mr Abul Rizvi - Department of Immigration and Multicultural and Indigenous Affairs
  • Ms Lynne Tacy - Australian Public Service Commission
  • Mr Peter Yuile - Department of Transport and Regional Services

Members of the Whole of Government Project Team

  • Ms Oon Ying Chin (Team Leader) - Department of Education, Science and Training
  • Ms Michele Kane (Team Leader) - Department of Education, Science and Training
  • Ms Maude Caruana - Department of Education, Science and Training
  • Mr Paul Conn - Centrelink
  • Ms Robyn Fleming - National Office for the Information Economy
  • Mr Peter Hemphill - Environment Australia
  • Ms Cheryl Kut - National Office for the Information Economy
  • Ms Rachelle MacDonald - National Office for the Information Economy
  • Ms Deborah Matica - Department of Education, Science and Training
  • Ms Peta Mills - Australian Greenhouse Office
  • Ms Ann O'Kane - Australian Public Service Commission
  • Ms Catherine Potter - Environment Australia
  • Mr Philip Rabl - Department of Immigration, Multicultural and Indigenous Affairs
  • Ms Jane Smith - Department of Education, Science and Training
  • Ms Susan Williams - Department of Transport and Regional Services

The Project Team was assisted by:

  • Mr Don Banfield - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry
  • Ms Glenys Beauchamp - Department of Family and Community Services
  • Mr David Borthwick - Department of the Environment and Heritage
  • Mr Andy Christian - Australian Public Service Commission
  • Mr Graham Cook - Department of Education, Science and Training
  • Ms Meredith Edwards - National Institute for Governance
  • Mr Wayne Jackson - Department of Family and Community Services
  • Mr Tony Kwan - Department of Education, Science and Training
  • Mr Ewen McDonald - Department of Education, Science and Training
  • Ms Kathy MacDonald - Australian Public Service Commission
  • Ms Janine Ramsay - Australian Public Service Commission
  • Mr Brian Richards - Health Insurance Commission
  • Mr Jeff Roach - Department of Foreign Affairs and Trade
  • Ms Alison Sewell - Department of Health and Ageing
  • Ms Susan Smith - Department of Education, Science and Training
  • Mr Craig Storen - Department of Education, Science and Training
  • Mr David Templeton - Energy Management Australia